Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Program Czyste powietrze 2024

Program Czyste powietrze 2024 od przyszłego roku przejdzie zmiany. Jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zmieniło zasady programu? Od kiedy można zacząć składać wnioski do: Program Czyste powietrze 2024? Jak należy to zrobić? Na co zwrócić uwagę a czego się wystrzegać?

Program Czyste powietrze rozpoczął się w październiku 2019 roku i ma potrwać do 2030 roku. Jak pokazują dane Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Program Czyste powietrze 2024. Dane statystyczne za lata 2019 - 2023, źródłem jest strona internetowa czystepowietrze.gov.pl
Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/

Dotychczas złożono prawie 750 tysięcy wniosków, z czego 1/3 drogą elektroniczną.

Program Czyste powietrze – do kogo jest adresowany?

Jak podaje strona internetowa https://czystepowietrze.gov.pl/:

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Łącznie całkowity, zaplanowany budżet to aż 103 miliardy złotych.

W pierwszej kolejności korzystając z programu Czyste powietrze należy wymienić stare i nieefektywne źródło ciepła, czyli tzw. kopciucha. Wymienić go na nowoczesne źródło ciepła spełniające najwyższe normy.

Do tej pory dotacja wynosiła do 66 000 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania. Natomiast przy podwyższonym poziomie do 99 000 zł. Następnie, dla najwyższego poziomu finansowania maksymalne do uzyskania środki wynosiły aż do 135 000 zł. Do każdego poziomu finansowego obowiązywała również dotacja do 1200 zł na audyt energetyczny.

Czyste powietrze 2024 – kiedy start?

Jak zapowiada Ministerstwo program ma wystartować w pierwszym kwartale nowego roku i przynieść kilka zmian. Pierwszą, znaczącą zmianą, jak wyjaśnia pani Ewelina Steczkowska, przygotowany przez NFOŚiGW plan weryfikacji parametrów użytkowych źródeł ciepła:

ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania w kategoriach związanych z zakupem i montażem pomp ciepła oraz kotłów na pellet /zgazowujących drewno wyłącznie na urządzenia z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM (lista-zum.ios.edu.pl).

Oraz:

Dodatkowo wprowadzony zostanie obowiązek potwierdzenia deklarowanych przez producentów parametrów pomp ciepła poprzez dostarczenie do prowadzącego listę ZUM raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium w EU lub EFTA. Tylko pompy ciepła, które przejdą pozytywnie weryfikację zgodności wyników badań z danymi umieszczonymi na etykiecie efektywności energetycznej oraz karcie produktu będą mogły znajdować się na liście ZUM.

Ostatnia zmiana głównie jest związana ze sprowadzanie tanich pomp z Chin, nie spełniających deklarowanych parametrów technicznych.

Podsumowując:

  1. Program Czyste powietrze 2024 wystartuje w pierwszym kwartale 2024
  2. Wymienione źródło ciepła będzie musiało się znajdować na liście akceptowanych urządzeń
  3. Pompy ciepła będą musiały być zgodne z zaleceniami

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895