Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Sprawdzamy projekt farmy fotowoltaicznej – Due Diligence Techniczny 899 kWp

Sprawdzamy projekt farmy fotowoltaicznej – Due diligence Techniczny 899 kWp

Czy zakup projektu farmy fotowoltaicznej to trafiona inwestycja? Czy opłaca się ulokować środki w elektrownię słoneczną? Na co zwrócić uwagę i czy wydanie około 160 tysięcy euro będzie dobrą decyzją? Z takimi pytaniami zwrócił się do Nas klient, który zamierza kupić a następnie wybudować elektrownię fotowoltaiczną.

Sprawdzamy projekt farmy fotowoltaicznej – od czego zaczynamy?

Sprawdzamy projekt farmy fotowoltaicznej

Pierwszym elementem jest skompletowanie dokumentacji. Weryfikacji poddajemy każdy, pojedynczy dokument związany z projektem. Wysłaliśmy więc do klienta checklistę a w odpowiedzi Nasz zleceniodawca udostępnił Nam wszelkie posiadane dokumenty. Pliki posegregowane w folderach na wirtualnym dysku. Pierwszy folder zawierał: Umowę dzierżawy gruntu, wypis i wyrys z ewidencji gruntów a także mapę do celów projektowych. Następny: aktualną decyzję o warunkach zabudowy. Kolejny to dokumenty dotyczące warunków technicznych przyłącza (WTP) wraz z umową o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Jako załączniki dodane były również karty katalogowe paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów. Czwarty folder zawierał projekt budowlany, projekt zagospodarowania terenu (PZT) oraz projekt trasy kablowej. W ostatnim umieszczone zostały dokumenty związane z pozwoleniem na budowę (PnB), czyli decyzja zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę ze Starostwa oraz zaświadczenie o ostateczności pozwolenia na budowę.

Due Diligence projektu farmy

Po zgromadzeniu dostępnych dokumentów mogliśmy przystąpić do realizacji zlecenia. Wykonując raport technical due diligence w zakresie technicznym skupiliśmy się nie tylko na prawidłowości informacji zawartych w dostarczonych dokumentach, ale też wykorzystując nasza wiedzę i doświadczenie praktyczne sprawdzamy i rekomendujemy działania dla uniknięcia zidentyfikowanych ryzyk oraz czynników, które mogą istotnie wpłynąć na podjęcie decyzji zakupu lub nie przez Inwestora, a w konsekwencji budowę elektrowni pv i późniejszą jej prawidłową pracę.

Projekt, do którego zakupu przymierzał się nasz klient:

  1. Lokalizacja: województwo podlaskie
  2. Moc: 899 kWp
  3. Panele fotowoltaiczne: JinKo Solar JK535-72HL4-V, czyli o mocy jednostkowej 535 Wp.
  4. Inwertery: Huawei SUN2000-185KTL-H1
  5. Konfiguracja ułożenia paneli: standardowa na konstrukcji wsporczej, czyli cztery panele poziomo.
  6. Teren przewidziany pod inwestycję: wolny od zabudowań oraz roszczeń podmiotów lub osób fizycznych, a umowa dzierżawy ujawniona w księdze wieczystej gruntu. Całość działki stanowią użytki rolne klas IV.

Naszą uwagę zwrócił, określony w umowie przyłączeniowej, termin przyłączenia elektrowni do sieci a także termin oddania energii po raz pierwszy do sieci. Oba terminy są odległe (IV kwartał 2025 roku) co niesie za sobą ryzyko, że farma fotowoltaiczna od momentu zakończenia budowy nie będzie mogła pracować.

Sprawdzamy projekt farmy fotowoltaicznej – Due diligence Techniczny 899 kWp – PODSUMOWANIE:

Na podstawie dostarczonych dokumentów możemy stwierdzić, że wszystkie przedstawione decyzje stały się prawomocne, w związku z czym Elektrownia Fotowoltaiczna osiągnęła pożądany etap tj. gotowość do rozpoczęcia budowy.
Po przeprowadzeniu szczegółowego badania dostarczonych dokumentów, ich kompletności oraz identyfikacji ryzyk jakie występują zarekomendowaliśmy ZAKUP PROJEKTU. Rekomendacja była podyktowana brakiem występowania wysokich ryzyk i utrudnień na etapie budowy elektrowni fotowoltaicznej. Zidentyfikowane ryzyka są nieznaczne i nie zagrażają powodzeniu w realizacji inwestycji.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895