Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych czyli prosty zabieg zwiększający uzysk i przedłużający życie Twojej fotowoltaiki!!!

Prosty zabieg zwiększający uzysk z instalacji fotowoltaicznej! Co o myciu paneli fotowoltaicznych mówią badania?

Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Zazwyczaj wzrasta ona o 8 do 25% po dobrze wykonanej usłudze mycia paneli fotowoltaicznych. Brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych.

Badania pokazują, że wśród 3 aspektów mających największy wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych jest właśnie zabrudzenie paneli fotowoltaicznych(obok stopnia ich nachylenia oraz pracy falownika i jakości przyłączenia do sieci).

W Niemczech, Belgii, Francji, w Polsce (Nasz projekt badawczy Lighthief i Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej), w Emiratach Arabskich, w Australii – to tylko niektóre ze znanych mi krajów, gdzie prowadzi się badania nad wpływem zabrudzeń na funkcjonowanie instalacji i paneli fotowoltaicznych. Wszędzie potwierdza się, że prosty zabieg zwiększający uzysk z instalacji fotowoltaicznej to właśnie mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jest ono czynnością wskazaną i chroni panele fotowoltaiczne oraz wpływa bezpośrednio na produkcję energii.

Żeby zrozumieć wpływ zabrudzonego szkła na modułach na poziom produkcji energii wystarczy dobrze rozumieć proces fotowoltaiczny.

Żeby powstał prąd światło w procesie fotowoltaicznym musi zostać przekszałcone w energię. Światło zatem przenika przez szkło i pada na ogniwa krzemowe, w których zachodzi właśnie proces fotowoltaiczny!

Jeśli jednak szkło jest brudne, zaciemnione lub zacienione w zależności od poziomu tego zabrudzenia, proces fotowoltaiczny zostanie zmniejszony a konwersja światła na energię zmniejszona lub upośledzona! Sceptycy oczywiście twierdzą, że słońce przenika nawet przez największe zabrudzenia a deszcz umyje wszystko.

Szkło jednak w naturalny sposób przyciąga cząstki zabrudzeń. Prosty zabieg zwiększający uzysk z instalacji fotowoltaicznej czyli mycie będzie tutaj dość skuteczny!

W przypadku brak regularnych opadów zapiekają się one na powierzchni szyby oraz na łączeniu ramy i szkła. Po jakimś czasie nawet silny deszcz nie jest w stanie usunąć takich zabrudzeń!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895