Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych czyli szybki przegląd 10 robotów, które radzą sobie z brudnymi farmami fotowoltaicznymi…

Roboty myjące panele fotowoltaiczne, zostańcie z Nami i zobaczcie jak można przyśpieszyć pracę na farmach i instalacjach fotowoltaicznych!

To, że należy myć instalacje i farmy fotowoltaiczne jest sprawą oczywistą.

Poza Polską (gdzie rynek ciągle się rozwija i potrzeba dużo edukacji w tym temacie), na całym świecie zagadnienie zabrudzeń na panelach fotowoltaicznych oraz ich wpływu na uzyski i żywotność modułów fotowoltaicznych jest traktowane bardzo poważnie!

Branża mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych to zasadniczo dwie kategorie. Małe i średnie instalacje fotowoltaiczne, gdzie bez problemu używać można mniejszych i większych zestawów ręcznych oraz średnie instalacja i duże farmy fotowoltaiczne.

W przypadku farm fotowoltaicznych należy świadomie zbilansować koszt wykonania usługi versus uzyskane w ten sposób korzyści dla inwestora.

Zazwyczaj usługa mycia i czyszczenia farmy fotowoltaicznej jest częścią dużo szerszej usługi O&M. Tak jest na przykład w przypadku Lighthief, gdzie mycie paneli fotowoltaicznych jest ”wszyte” w szerzej rozumianą usługę O&M czyli OPERATION&MAINTENANCE.

Oczywiście czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych na farmach fotowoltaicznych ma zawsze na celu po pierwsze poprawę uzysku czyli podwyższenie konwersji światła na energię (poprzez oczyszczenie powierzchni szkła chroniącego tabliczki krzemowe, przez które przenika światło i zamienia się na energię) a po drugie przedłużenie żywotności modułów a tym samym całej farmy/instalacji fotowoltaicznej. Myjąc panele fotowoltaiczne zapobiegamy powstawaniu delaminacji, hot spotów, chronimy silikon oraz aluminium.

Temat kosztów wykonania usługi mycia modułów na farmie fotowoltaicznej nieustannie jednak powraca. Dlaczego?

Czym większa farma fotowoltaiczna, tym powierzchnia paneli fotowoltaicznych ją budujących jest większa. A co za tym idzie, wykonanie usługi używając ręcznych zestawów myjących moduły fotowoltaiczne, staje się dość drogie (przy rosnących cenach roboczo godziny pracowników). Branża jednak już kilka lat temu znalazła na to swoje rozwiązanie. ROBOTYZACJA!!!

Co dają roboty myjące panele fotowoltaiczne i czyszczące na farmach?

Przede wszystkim stosunkowo dużą niezawodność (liczoną procentowo do chorujących pracowników lub ich zupełnego braku), szybkość, możliwość jednoczesnego zbierania danych (robot pobiera zabrudzenia i często analizuje je w czasie bieżącym albo dobiera odpowiednie stężenie środka myjącego panele fotowoltaiczne). Robot wciąż jednak musi być obsługiwany przez człowieka. Coraz częściej jednak nie musi!!! Mamy zatem roboty myjące moduły fotowoltaiczne, które muszą być przeniesione i złożone przez operatora ale i takie, które montowane są na stałe na rzędach farmowych paneli fotowoltaicznych i w zależności od potrzeby przesuwają się na specjalnych szynach (często wykorzystując moment kiedy pada). Algorytm zintegrowany z programem zarządzającym SCADA decyduje kiedy należy myć panele fotowoltaiczne i które moduły lub rzędy modułów wymagają takiego działania.

Rynek mycia paneli fotowoltaicznych wypełnia się od kilku lat firmami, które konstruują takie roboty myjące.

Czasami są to startupy a czasami firmy o już ugruntowanej pozycji na rynku, z powodzeniem dostarczające swoje produkty do klientów na całym świecie.

Roboty myjące panele fotowoltaiczne –zerknijmy zatem jak wyglądają niektóre z tych maszyn myjących i czyszczących moduły fotowoltaiczne:

  1. Zacznijmy od robota czyszczącego panele fotowoltaiczne, którego dość dobrze znamy bo sami go używamy! Firma ta ma kilka wersji robotów a wszystkie bardzo ciekawe. Podamy Wam aż dwa linki do ich robotów bo są bliskie Naszemu sercu i niezwykle fajnie się na nich pracuje!!! Czyli Serbot pvClean

2. Bardzo ciekawy robot myjący panele fotowoltaiczne, którego niestety nie mieliśmy okazji testować ale to się niedługi zmieni. Bardzo wydajna maszyna i niezwykle szybka czyli GEVA-BOT!

3. Ten robot myjący i czyszczący panele fotowoltaiczne również jest Nam dobrze znany (Nam czyli chłopcom z Lighthief). Udało Nam się poznać z ekipą go budującą na targach w Monachium i przez jakiś czas mieliśmy przyjemność go testować. Dość wydajny ale też niestety ciężki czyli Solarcleano!

4. Robot myjący panele fotowoltaiczne tej firmy również wygląda bardzo interesująco chociaż nie mieliśmy możliwości go testować. Czyli AX Solar Robot

Roboty myjące panele fotowoltaiczne – jak widzicie roboty możemy podzielić na samobieżne oraz przymocowane do konstrukcji paneli fotowoltaicznych!

5. A tu przykład robota myjącego moduły fotowoltaiczne zamontowanego i poruszającego się właśnie bezpośrednio na panelach fotowoltaicznych. Widzieliśmy go w akcji i jest super wydajny ale cena też niestety była super:) Sol-Bright Tech Solar

6. Kolejny robot myjący panele fotowoltaiczne ”zintegrowany” z ramą modułów fotowoltaicznych. Oprócz mycia wodą ma też możliwość mycia przedmuchem oraz metodą ultradźwięków. Trzeba go będzie sprawdzić w przyszłości. SUNBOT Solar Panel

7. Kolejny robot myjący i czyszczący panele fotowoltaiczne bardzo Nam się podoba (zwłaszcza stosunek ceny do jakości i funkcji wbudowanych). Bardzo lekki i mobilny robot a przy tym według opinii producenta niezwykle wydajny. Pracujemy żeby do Nas niedługo trafił na testy wprost z Indii, gdzie jest wytwarzany. Solavio PV ROBOT

8. Kolejny robot myjący panele fotowoltaiczne warty uwagi z serii myjących panele fotowoltaiczne robotów montowanych do całego rzędu paneli fotowoltaicznych. Enray Solar

9. Tego robota czyszczącego i myjącego panele fotowoltaiczne chcielibyśmy zobaczyć w akcji. Nie używa zupełnie wody! Według Nas bardzo ciekawe rozwiązane ale do sprawdzenia! Boson Waterless Solar Panel Cleaning Robot

10. Ten robot myjący panele fotowoltaiczne również wygląda ciekawie i jak wszystkie produkty z Azji jest w bardzo przystępnej cenie SUN Solar PV Cleaning Robot

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

o kontaktu z Nami!

2 komentarze do “Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych czyli szybki przegląd 10 robotów, które radzą sobie z brudnymi farmami fotowoltaicznymi…”

  1. Jakie są średnie koszty takiego robota i jak to się ma do mycia ręcznego farmy fotowoltaicznej? czyli koszty versus zyski bo to jest chyba najważniejsze dla inwestorów?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895