Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Serwis instalacji fotowoltaicznej na dachu hali produkcyjnej – Lubliniec


Serwis instalacji fotowoltaicznej na dachu hali produkcyjnej – Lubliniec
/ woj. śląskie

Zgłoszenie

W lipcu tego roku otrzymaliśmy zgłoszenie od właściciela instalacji fotowoltaicznej, umieszczonej na dachu hali produkcyjnej. Instalacja o mocy 48 kWp została zamontowana w 2021 roku i od tego czasu nie była jeszcze poddana przeglądowi. Właściciel zgłosił, że niepokoi go spadek wydajności instalacji.

Przegląd instalacji fotowoltaicznej na dachu hali produkcyjnej

Wkrótce po otrzymaniu zlecenia przybyliśmy na miejsce. Jako, że Instalacja znajdowała się na dachu hali produkcyjnej o powierzchni około 10 000 m2 nasza ekipa włazem dachowym dostała się na dach. Następnie dokonaliśmy oględzin poszycia: był wykonany z blachy trapezowej i miał nachylenie około 20 stopni. Panele znanego producenta JinKo oraz falownik Huawei.

Przegląd instalacji rozpoczęliśmy od oceny stanu wizualnego. Na panelach fotowoltaicznych zauważyliśmy nagromadzony w dużej ilości brud, ale same moduły nie były uszkodzone. Konstrukcja montażowa była stabilna i nie uległa uszkodzeniom ani nie zobaczyliśmy oznak korozji. Następnie dokładnie sprawdziliśmy kable i wszelkie złączki. Falownik również działał prawidłowo. Wykonaliśmy pomiary prądowo-napięciowe aby wykluczyć jakiekolwiek usterki.

Odczyt pracy całego systemu wskazywał na spadek w produkcji w porównaniu do roku ubiegłego.

Dlatego po przeanalizowaniu wyników pomiarów i oceny stanu wizualnego instalacji, ustaliliśmy, że przyczyną spadku wydajności instalacji było zabrudzenie paneli fotowoltaicznych.

brudne panele pv

Zalecenia

W związku z tym, że przyczyną spadku wydajności instalacji było zabrudzenie paneli fotowoltaicznych, zaleciliśmy właścicielowi wykonanie ich mycia. Mycie paneli fotowoltaicznych powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku, aby zapewnić prawidłowe działanie instalacji. Natomiast jeśli instalacja znajduje się w miejscu narażonym na zabrudzenia, np. aktywny rolniczo lub przemysłowo rekomenduje się częstsze czyszczenie modułów fotowoltaicznych.

Serwis instalacji fotowoltaicznej na dachu hali produkcyjnej – Lubliniec / woj. śląskie – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: Województwo śląskie, Lubliniec

Dane PV: Instalacja fotowoltaiczna o mocy 48 kWp

Opis: Panele JinKo, falownik Huawei. Instalacja na dachu

Wynik kontroli: Ocena pozytywna

Zalecenia: Mycie modułów fotowoltaicznych.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895