Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Sprawdzenie niedziałającej instalacji fotowoltaicznej

Sprawdzenie niedziałającej instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na dachu garażu przy domku jednorodzinnym w Myszkowie w województwie śląskim.

Komponenty, które składają się na instalację fotowoltaiczną mają określoną gwarancję. Zarówno panele fotowoltaiczne, falownik czy konstrukcja. Natomiast system solarny, który ma obniżać nasze rachunki czasem przestaje działać. Oczywiście pierwszy kontakt kierujemy do firmy, która montowała instalację. Jednak czasem firmy już nie ma albo jest z nią utrudniony kontakt.

Właśnie z takim „zestawem problemów” zgłosił się do Nas klient. „Fotowoltaika jest, działała i przestała działać.” Instalator nie odbiera telefonu, wysyłane do niego maile nie doczekują się odpowiedzi. Dlatego zgłoszenie trafiło do Nas.

Sprawdzenie niedziałającej instalacji fotowoltaicznej – od czego zaczynamy

W pierwszej kolejności potrzebowaliśmy od klienta informacji.

  • Kiedy zamontowano instalację?
  • Jakie zastosowano panele fotowoltaiczne?
  • Jaki jest inwerter?
  • Kiedy zauważył klient nieprawidłowe działanie?
  • I oczywiście czym objawia się nieprawidłowe działanie?

Po zebraniu odpowiedzi umówiliśmy naszego serwisanta na przegląd instalacji fotowoltaicznej u klienta.

Po przyjeździe sprawdzenie systemu zaczęliśmy od kontroli wizualnej całej instalacji łącznie ze sprawdzeniem połączeń i kabli łączących panele z falownikiem. Jako, że instalację zamontowano na dachu garażu a falownik w garażu nie mieliśmy żadnych problemów z dostępnością. Moduły, poza punktowymi zabrudzeniami (głównie ptasie odchody), były w porządku. Kable nie wykazywały pęknięć, przetarć czy też innego rodzaju uszkodzeń. Natomiast falownik… w ogóle nie działał! Inwerter to serce instalacji, przetwarzający prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC). Prąd zmienny, czyli taki który mamy w domowych gniazdkach. Zastosowany u klienta falownik to HUAWEI, więc pochodzący od jednego z czołowych, światowych producentów. Gwarancja udzielana jest na 5 lat. Kod błędu na wyświetlaczu: 2063.

Sprawdzenie niedziałającej instalacji fotowoltaicznej

Ważna sprawa, czyli wentylacja!

Choć urządzenia HUAWEI są przystosowane do działania w dużej rozpiętości temperatur (-25°C do +60°C) to brak odpowiednej wentylacji często powoduje przegrzanie urządzenia. Falownik zamontowano w garażu, jednak w garażu właściciel nie parkował auta lecz miał warsztat. Zwłaszcza zimową porą lubi sobie podłubać w drewnie, a jak wiadomo obróbce drewna towarzyszy wszędobylski kurz i pył. Skutecznie zatkał otwory wentylacyjne falownika powodując jego przegrzanie. Finalnie niemalże doprowadził do uszkodzenia inwertera. W porę jednak niedziałająca instalacja fotowoltaiczna wzbudziła u klienta zainteresowanie. Oczyściliśmy falownik, poinstruowaliśmy klienta o konieczności zapewnienia odpowiednej wentylacji w pomieszczeniu a przede wszystkim zasugerowaliśmy przeniesienie warsztatu. Warsztatu albo falownika…

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895