Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Szybki przewodnik – budowa panelu fotowoltaicznego

Szybki przewodnik – budowa panelu fotowoltaicznego

Zerknijmy w pewnym uproszczeniu jak zbudowane są moduły fotowoltaiczne, jak działają i czemu są tak dobrym źródłem energii.

Komórki/ogniwa fotowoltaiczne

To serce modułu fotowoltaicznego. Komórki fotowoltaiczne, zwane również ogniwami, są wykonane z półprzewodnikowego materiału, najczęściej krzemu. Wewnątrz komórki znajdują się warstwy krzemu o różnym składzie chemicznym, które tworzą warstwę p-n. Warstwa p zawiera dodatnie nośniki ładunku (dziury), podczas gdy warstwa n zawiera ujemne nośniki (elektrony). Gdy światło słoneczne pada na komórkę, fotony oddziałują z materiałem półprzewodnikowym, uwalniając elektrony i dziury, co generuje prąd elektryczny.

Warstwa kontaktowa

Komórki fotowoltaiczne pokrywa się metalową warstwą kontaktową, która zapewnia elektryczne połączenie między komórkami. Warstwa ta umożliwia przepływ wygenerowanego prądu z komórek do złącz elektrycznych na krawędziach modułu.

Szyba ochronna

Moduł fotowoltaiczny zabezpiecza się przezroczystą szybę zwykle wykonaną z hartowanego szkła. Szyba ochronna ma kilka funkcji: chroni komórki fotowoltaiczne przed warunkami atmosferycznymi, pyłem, zanieczyszczeniami i mechanicznymi uszkodzeniami, zapewnia optymalne przenikanie światła słonecznego i minimalizuje straty energii na skutek odbicia.

Warstwa odwrotnie domieszkowana. Szybki przewodnik – budowa panelu fotowoltaicznego.

W niektórych modułach fotowoltaicznych, na odwrotnej stronie komórek fotowoltaicznych znajduje się warstwa odwrotnie domieszkowana.

Warstwa miękkiej laminacji

Komórki fotowoltaiczne są zazwyczaj zamocowane na podłożu za pomocą warstwy miękkiej laminacji, która jest zwykle wykonana z elastycznego materiału, takiego jak etylenowinylowy octan (EVA). Warstwa ta ma za zadanie zabezpieczyć komórki przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnić lepsze przekazywanie ciepła.

Ramka i silikon

Moduł fotowoltaiczny posiada ramkę o różnej grubości, która zazwyczaj jest wykonana z aluminium lub innego trwałego materiału. Ramka ma kilka funkcji: zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, umożliwia łatwe montowanie panelu na różnych powierzchniach, takich jak dachy czy konstrukcje montażowe, oraz zapewnia stabilność strukturalną modułu. Przestrzeń między szkłem a ramką wypełnia zazwyczaj uszczelniacz. Może to być silikon lub inna forma zabezpieczenia

Złącza elektryczne (skrzynka przyłączeniowa)

Moduł fotowoltaiczny posiada złącza elektryczne, które umożliwiają podłączenie panelu do reszty systemu fotowoltaicznego. Złącza są punktami, w których przewody elektryczne łączą się z panelem, aby przesyłać generowany prąd elektryczny do innych komponentów systemu, takich jak falownik czy baterie.

Tylna folia/backsheet

Na odwrotnej stronie komórek fotowoltaicznych znajduje się warstwa tylnej folii, która chroni moduł przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi. Chroni również komórki przed korozją i zapewnia izolację elektryczną.

Dodatkowe warstwy ochronne

W niektórych przypadkach moduły fotowoltaiczne mogą mieć dodatkowe warstwy ochronne, takie jak warstwa antyrefleksyjna, która zwiększa absorpcję światła słonecznego i minimalizuje odbicia, lub warstwa ochronna przed promieniowaniem UV, która chroni komórki przed degradacją spowodowaną działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Wszystkie powyższe elementy modułu fotowoltaicznego współpracują w celu przekształcenia energii słonecznej na energię elektryczną. Szybki przewodnik – budowa panelu fotowoltaicznego.

Gdy promienie słoneczne pada na panel, komórki fotowoltaiczne generują prąd stały. Jest on następnie przekształcany przez falownik na prąd zmienny, który może być wykorzystywany w domach, firmach lub innych aplikacjach energetycznych. Budowa i jakość składników modułu fotowoltaicznego mają istotne znaczenie dla wydajności i trwałości systemu fotowoltaicznego, dlatego ważne jest, aby stosować wysokiej jakości komponenty i zachowywać odpowiednie standardy produkcji.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895