Utylizacja modułów fotowoltaicznych
czyli co nowego w Naszej branży…
Miesiące mijają a w Polsce oprócz Nas i ośrodka Toruńskiego nikt ciągle nie zajmuje się recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Z jednej strony to dobrze…brak konkurencji. Z drugiej jednak marazm w każdej branży to zastój, brak innowacji oraz zdrowego wyścigu o lepsze efekty, ceny i skutki w danych procesach.
Ośrodek Gdański opublikował nowy patent oraz zapowiedział jego wdrożenie z jedną z firm. Wydaje się również, że 2LOOP.TECH pracuje nad bardzo ciekawymi rozwiązaniami i ich wdrożeniem na szerszą skalę oraz pozyskuje inwestorów i udziałowców na szerszą skalę. Oprócz tego przez ostatnie dwa lata kilka mniejszych lub większych firm w Polsce ogłaszało, że zajmie się tym problemem. Czekamy zatem na wdrożenia. Bez nich branża fotowoltaiczna nie do końca będzie uznawana za eko.
A co się dzieje w dziedzinie recyklingu modułów fotowoltaicznych na świecie?
Nad swoimi rozwiązaniami pracują Niemcy (tutaj już istnieją recyklerzy fotowoltaiki), Francuzi, Włosi czy Hiszpanie. Niektóre z tych technologii są moim zdaniem mocno teoretyczne i ze względu na koszty, nigdy nie zostaną wdrożone.
Utylizacja modułów fotowoltaicznych czyli co w teorii opłaca się najbardziej?
Większość technologii odzyskuje jednak krzem w formie surówki krzemowej. Ona natomiast wymaga dalszego oczyszczenia i przetopienia na krzem monokrystaliczny. Jak wygląda jednak temat św. Graala recyklingu czyli odzyskiwania nienaruszonych tabliczek krzemowych i ich dostosowania do dalszego wykorzystania? Utylizacja modułów fotowoltaicznych i odzyskiwanie całych płytek krzemowych to spore wyzwanie. Tym, którzy nie mogą sobie tego wyobrazić, zachęcam do stworzenia sobie w głowie obrazu wafli andruty (tylko sporo cieńsze), oblanych czekoladą. Trudno tutaj przeprowadzić odwróconą inżynierię i odzyskać cienkie wafle! Trudne ale niektórzy technolodzy twierdzą, że jest to możliwe. Zdecydowanie ja nalezę do tej grupy. Co więcej uważam, że przynajmniej dwa lub trzy ośrodki badawcze mają już takie techniczne możliwości. Widziałem na własne oczy tak odzyskane tabliczki krzemowe. Oczywiście innym pytaniem jest czy tak precyzyjne metody można przenieść z warunków laboratoryjnych na hale recyklingowo produkcyjne.
Utylizacja modułów fotowoltaicznych ?
Moim zdaniem klucz do sukcesu mają chińscy technolodzy i o ich metodzie opowiem Wam w kolejnym wpisie do tego bloga.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!