Zmiana w programie Czyste Powietrze – ogłoszona na stronie NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Jakie są planowane zmiany? Od kiedy będą one obowiązywały? A także, co najważniejsze, dlaczego zdecydowano się na modyfikację zasad dotychczas obowiązujących?
W komunikacie NFOSiGW napisał:
„W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” (PPCP lub program) pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną – wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.„
Zmiana w programie Czyste Powietrze – POWÓD
Jak już pisaliśmy wcześniej na początek tego roku zaplanowano wizyty kontrolne u osób, które zdecydowały się na montaż pompy ciepła. (Link do wpisu: Program Czyste powietrze 2024 (lighthief.com)
Głównie zmiany podyktowane są dbałością o interesy osób korzystających z Pomp Ciepła. Chodzi o to, aby urządzenia dostarczane do klientów spełniały określone normy. Dlatego NFOSiGW wprowadził rygorystyczne wytyczne.
Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?
Zmiany w Czystym Powietrzu wprowadzono od stycznia 2024 ale w związku z okresem przejściowym ostatecznie dopiero od 1 kwietnia 2024 będą całkowicie obowiązywały nowe zasady.
Wymagania wobec pomp ciepła
Parametry urządzenia będą musiały być potwierdzone przez niezależne, akredytowane laboratoria z terenu EU (Unia Europejska) lub EFTA (czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Następnie, dystrybutor lub producent muszą dostarczyć badania urządzenia. Badanie te muszą spełniać wymogi PPCP. PPCP, czyli Program Czyste Powietrze. Jako koszt kwalifikowany wpiszemy jedynie urządzenia, które znajdą się liście zielonych urządzeń i materiałów, czyli ZUM.
Jak czytamy na stronie Czystego Powietrza, do listy ZUM będzie można dopisać pompy ciepła. Jednak nie dalej niż do 1 kwietnia 2024. Ministerstwo nadzoruje program oraz informuje, że w przypadku kotłów zagazowujących również nastąpią zmiany. Jednak zmiany będą ograniczały się do konieczności wpisania kotła do listy ZUM. Wiąże się to bezpośrednio z późniejszą możliwością wyboru kotła z tejże listy.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!